Wspaniałe dzieciństwo to czytanie książek

Wielkim szczęściarzem jest dziecko, które już od najmłodszych lat ma kontakt z książką. Naukowcy udowodnili, że czytanie z dzieckiem pozytywnie wpływa na jego rozwój. Dzięki czytaniu książek dziecko ma okazję poznać otaczający go świat, zrozumieć go i zaciekawić się nim. Po co ci książki dla 3 latka? Po to, żeby obudzić w nim ciekawość! Nie będziesz tego żałować. Rodzice często narzekają na masę pytań, które otrzymują od swoich pociech. Jest to jednak powód do ogromnej radości. Poprzez czytanie książek dziecku rozwijasz jego wyobraźnię, inteligencję i samodzielne myślenie! Jak to się dzieje? Przede wszystkim poprzez tworzenie silnej więzi między Wami. Twoje dziecko zbliża się do Ciebie, uczy się zadawać Tobie pytania, a to wszystko prowadzi do tego, że kształtujesz jego współodczuwanie, osobowość, ale również same pozytywne odczucia dotyczące czytania! 

Czy to dobry moment, by wyciągnąć do zabawy książkę?

Każdy moment jest dobry, by podsunąć dziecku książkę! Jesteś w stanie zbudować w swoim maluchu nawyk czytania już w okresie jego niemowlęctwa. Poprzez czytanie mu różnych historii i pokazywanie mu obrazków rozpoczniesz z nim naukę języka, a co za tym idzie – poczynisz razem z nim pierwsze kroki w komunikowaniu się. Pierwszymi książkami mogą być te, które nazywane są kontrastowymi. Są na nich czarno-białe obrazki. Uwierz nam, że potrafią niezwykle wciągnąć małego czytelnika. Innymi pozycjami, które mogą wydać się ciekawe dla malucha, są książeczki wydające konkretne dźwięki i te wykonane z miękkich lub chropowatych materiałów. Wyobraź sobie, że dziecko czyta wszystkimi zmysłami! Początkowo będą je interesować głównie kolory, dźwięki i struktury, ale nim się zorientujesz, pójdziecie krok dalej i zaczniecie poznawać głęboko metaforyczne bajki. 

Książki rozbudzają ciekawość

Im starsze dziecko, tym więcej książek możesz z nim poznawać! Już trzyletniemu dziecku możesz zacząć przedstawiać historie, w których nie zabraknie emocji, humoru, przygód, walki dobra ze złem i ulubionych elementów z zabaw malucha. Postaraj się jednak nie przytłaczać dziecka zbyt skomplikowanymi opowieściami. Początkowo stawiaj na proste historie, których przebieg jest krótki i które kończą się szczęśliwie. Nim zasiądziecie do wspólnej lektury, polecamy Ci wcześniej przejrzeć zakupioną książkę, byś mógł przemyśleć ton głosu, którym będziesz prezentować konkretnych bohaterów historii. Baw się tym, ile jesteś w stanie! Wraz z kolejnymi książkami wybieraj takie, które będą wnosić coś wartościowego w życie Twojego dziecka. Chodzi o historie, które poruszą sprawę trudnych emocji, smutnych przeżyć, ale również tych wesołych odczuć związanych z przyjaźnią, miłością i wdzięcznością. 

Jakie książki dla 3 latka wybrać?

Książka to element, który powinien obowiązkowo znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju. Regularne czytanie ma wiele zalet. Czytanie pozwala na zapoznanie dziecka z niezwykłym światem fantazji i bajek, który sprawia, że maluszek rozwija swoją wyobraźnie, kreatywność, a także uczy się zasad społecznych. Świadomi rodzice dobierają książki tak by ich dziecko mogło wynieść z lektury coś dobrego. Coraz częściej zdarza się, że książki poruszają różne tematy, które sprawiają dziecku problemy, a rodzice mogą po lekturze odnieść się do danej historii i porozmawiać z dzieckiem na dany temat. Książki są elementem, który buduje więź rodzica z dzieckiem. Niezaprzeczalnie również dzięki czytaniu dziecku wzbogaca się Jego słownictwo.

Z książką przez świat

Wprowadzenie maluszka w świat książek można zacząć jeszcze za czym pojawi się na świecie. Czytanie w czasie ciąży sprawia, że dziecko słyszy i poznaje głos swoich rodziców, a często również się uspokaja. Chwila wytchnienia w ciągu dnia dla rodziców jest również ważnym elementem, który już od momentu poczęcia dziecka buduje wspólną więź. Czytanie jak widać ma wiele zalet, zaspakaja potrzeby emocjonalne, wzmacnia poczucie własnej wartości, a także rozwija pamięć i w późniejszym etapie ułatwia dziecku naukę. Świat książek w obecnym czasie jest tak szeroki i bogaty w różne pozycję, że każdy znajdzie w nim książkę idealną. 

Książki dla 3 latka

Trzy latek to dziecko, które jest pełne energii i potrzebuje dużo ruchu. Warto jednak znaleźć czas w ciągu dnia, który będzie momentem wyciszenia i skupienia na książce. Oczywiście niezbędne jest dopasowanie lektury do wieku dziecka. Książki dla 3 latka do kupienia powinny mieć przede wszystkim barwne ilustracje, które przykują wzrok maluszka, dostosowaną ilość treści i mieć ciekawą fabułę, która zachęci dziecko do słuchania. Są dzieci, które chętnie same biorą książkę do rączki i przychodzą do rodzica by ją poczytał, są też takie, które początkowo nie bardzo interesują się książkami, ale nie powinno to zniechęcać opiekuna. Warto pamiętać, że nawet czytanie podczas gdy dziecko zajmuje się inną zabawą wzbogaca jego słownictwo. Dzieci uczone obcowania z książką od najmłodszych lat w późniejszym czasie gdy będzie stawiać samodzielne kroki w czytaniu, z chęcią będzie sięgać po książki. Czytanie to wspaniała forma na wspólne spędzenie czasu, warto tylko dopasować treść do zainteresowań dziecka by skupić uwagę małego czytelnika.

W ostatnim czasie na rynku wydawniczym pojawiło się wiele ciekawych propozycji książek dla 3 latków. Jeśli dziecko zainteresuje się jakimś tytułem warto sprawdzić czy nie jest to seria książeczek, którą można kolekcjonować. Dzieci w tym wieku mają swoje upodobania, a zbieranie serii książeczek daje dziecku poczucie przywiązania się do bohaterów, o których się czyta, a to pozwala na lepsze skupienie się podczas lektury.

Książki dla 3-latka – co wybrać?

Czytanie książek z dziećmi warto rozpocząć od najmłodszych lat. Książki to wartość sama w sobie, a spędzając w ten sposób czas z dzieckiem budujemy niepowtarzalną relacje. Eksperci zalecają by czytać dzieciom książki przez co najmniej 20minut dziennie. Codziennie! 

Dlaczego warto czytać dzieciom? 

Dzieci bardzo szybko się uczą. Młody mózg jest chłonny jak gąbka. Czytając dzieciom pomagamy mu się rozwijać oraz wzbogacamy ich słownictwo, a także wspomagamy proces usprawnienia dziecięcej pamięci. Ale to nie wszystkie korzyści płynące z czytania książek z dziećmi. 
Książki pozwalają dzieciom poznawać świat, który nie jest dostępny na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu przyczyniają się do rozbudzania ciekawości poznawczej u naszych maluchów. 
Wspólne czytanie książek pozwala być z dzieckiem tu i teraz i może być relaksem, nie tylko dla dziecka, ale także dla zmęczonego całym dniem rodzica. 

Jakie książki wybrać dla rezolutnego 3-latka? 

Książki dla 3-latka muszą być pełne niesamowitych zwrotów akcji. Dobrze dobrana lektura sprawia, że radość z czytania będą czerpać nie tylko dzieci, ale też osoby im czytające. 

Książki dla 3-latka: seria Kicia Kocia 

Książeczki z serii o Kicii Koci, to idealne książki dla 3-latka. Pozwalają one dziecku oswoić się z problemami, lękami wieku dziecięcego. Jej bohaterką jest mała, rezolutna kotka Kicia Kocia, która przeprowadza nas przez wizytę u dentysty czy lekarza. Wraz z Kicią Kocią i jej przyjaciółmi świetnie się bawimy i mamy szanse poznać niektóre zawody i rozwiązani typowo dziecięcych problemów.  Autorką całej serii jest pani Anita Głowińska. 

Książki dla 3-latka: seria Szym Pansik 

W serii o Szym Pansiku ukazały się już cztery książeczki. Pierwsza z nich nosi tytuł: Szym Pansik ma zły humor, a druga Szym Pansik ma swoje zdanie. Są one świetnym sposobem na wprowadzenie do rozmowy o trudnych emocjach. Książeczki są pięknie ilustrowane i wydane w grubej oprawie. 
W tej serii znajdziemy także tytuły:
– “Szym Pansik nie śpi całą noc”
– “Szym Pansik. O nie! Święta!”